What I Do: Ersoy Pembe from Insider

In What I Do, we welcome different people from different professions and hear about their work, and we are back with the first event of Fall 2020! Ersoy Pembe who is currently working as a Senior Software Architect at Insider will tell us about Insider, and his career. After his talk he is going to answer the students’ questions.

Ersoy Pembe was a Computer Engineering student at Koç University between 2005-2010. After graduating, he worked in companies like Insight Health, Peak Games, Positive and Healthtour Inc.

This event will be held in English.

🗓 Friday, September 25th
🕔 17:00
📍Zoom (register for link)

*As per university policy, a KU email address is required for registration. However, the event will be recorded and shared, subscribe to our YouTube channel so you don’t miss it!

Farklı alanlarda görev yapan insanları ağırladığımız ve yaptıkları hakkında bilgi edindiğimiz What I Do’ya, sonbahar döneminde de devam ediyoruz. Sonbaharın ilk WID etkinliğinde Insider’da Kıdemli Yazılım Mimarı olarak çalışan Ersoy Pembe, bize Insider’dan ve kariyerinden bahsedecek. Konuşmasından sonra öğrenciler ile soru-cevap şeklinde sohbet edecek. 

Ersoy Pembe, 2005-2010 yılları arasında Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde öğrenciydi. Mezun olduktan sonra Insight Health, Peak Games, Positive ve Healthtour gibi şirketlerde çalıştı. 

Etkinlik dili İngilizcedir.

(Soru-Cevap kısmında sorular Türkçe sorulabilir.)

🗓  25 Eylül Cuma
🕔 17:00
📍Zoom (katılım bağlantısı için kaydolun)

*Üniversitemizin yönergeleri doğrultusunda, etkinliğe kayıt için bir KÜ mail adresi gerekmektedir. Ancak etkinlik kaydedilecek ve paylaşılacaktır, kaçırmamak için YouTube kanalımıza abone olun!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *