Trivia: Pixels

You have probably heard that computers, televisions etc. all have millions of “little squares” on them called the pixels. They all come together and form an image. All of these pixels contain three smaller subpixels each of which displays one of red, green or blue colors in varying intensity. When red, green and blue are at their highest, they form a white pixel. When they are at their lowest, the pixel is black. Combinations of RGB values generate all the colors in between. These three subpixels form one color and one pixel. 

But how come when RGB values are all maxed out, it is white that we see? Well just because we see it, doesn’t make it necessarily real, it is a matter of perception. When you are reading this post and if there is a white area anywhere on your screen, try looking really close. You are probably not going to see anything different, but it is actually a series of red, green and blue, continuously.

Bilgisayarların, televizyonların vs. üzerinde piksel adı verilen milyonlarca “küçük kareler” olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Bunların hepsi bir araya gelir ve bir görüntü oluştururlar. Bu piksellerin her biri, kırmızı, yeşil veya mavi renklerden birini, değişken şiddette gösteren alt pikseller içerir. Kırmızı, yeşil ve mavi en yüksek seviyedeyken oluşan renk beyazdır. En düşük seviyedeyken siyahtır. Bu üç rengin değerlerinin farklı kombinasyonlarıyla aradaki diğer renkler yaratılabilir. Bu üç alt piksel bir araya gelerek de bir pikseli ve aynı zamanda bir rengi meydana getirmiş olur.

Ama nasıl olur da RGB değerleri en üst düzeye çıktığında, gördüğümüz beyazdır? Öyle görüyor olmamız bunun gerçek olduğu anlamına gelmez, bu bir algı meselesidir. Bu yazıyı okurken ekranınızın herhangi bir yerinde beyaz bir alan varsa, gerçekten yakından bakmayı deneyin. Muhtemelen farklı bir şey görmeyeceksiniz, ama aslında bu devamlı kendini tekrar eden bir kırmızı, yeşil, mavi serisidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *