Get To Know: The Social Media Team

The Social Media Team creates the social media campaigns of KU ACM. Embracing KU ACM’s mission to become a hub for all students interested in computer science, the team works non-stop to communicate the chapter’s many events and activities.

Our ethos is our work ethic. Embracing a streamlined workflow, we are committed to creating high quality content that befits KU ACM’s standards.

Content is planned weeks in advance. With set deadlines, our writers spend hours meticulously researching and writing each post. After passing two layers of quality control, the post comes to life with professionally created visuals and is then scheduled for release. 45 hours; a result of constantly striving to do better and do more; it is the amount of time between each post — making KU ACM the most active organization on social media within Koç University.

Sosyal Medya Takımı, KU ACM’in tüm sosyal medya kampanyalarını oluşturur. KU ACM’in bilgisayar bilimiyle ilgilenen tüm öğrenciler için bir merkez olma misyonunu benimseyen ekip, bölümdeki pek çok etkinliği ve etkinliği sosyal medyada duyurmak için durmaksızın çalışıyor.

Özenle hazırladığımız bir iş akışını benimseyerek, KU ACM’in standartlarına uygun yüksek kaliteli içerik oluşturmaya kararlıyız.

İçerikler haftalar öncesinden planlanır. Yazıların teslim tarihine kadar, yazarlarımız her yazıyı titizlikle araştırır ve yazmak için ciddi derecede zaman ayırır. İki kalite kontrol katmanından geçildikten sonra, gönderi profesyonelce oluşturulmuş görsellerle hayat bulur ve ardından yayınlanması planlanır. 45 saat, sürekli daha iyisini yapmak için çabaladığımız paylaşımlar arasındaki süre farkıdır, ve bu da KU ACM’i Koç Üniversitesinin sosyal medyadaki en aktif organizasyonu yapıyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *