Resources: YouTube Channel – Treehouse

Treehouse is an online technology school that offers beginner to advanced courses in web, mobile and game development. Their YouTube channel features a wide array of courses, with each course neatly organized into subjects, and each subject into specific sections. Every smaller part of each lesson includes quizzes and tests to help you consolidate what you’ve learnt. The channel also features specific playlists that, once you’ve picked what you want to learn, guide you on which course you should check in order to maximize your learning. The Treehouse community has thousands of students, and it’s possible to contact them when you get stuck, meaning you’re not learning completely alone. Treehouse has over 200,000 subscribers and over 13,000,000 views. Alongside around 500 videos, it also live streams lessons on occasion.

Türkçe

Treehouse web, mobil, oyun geliştirme üzerine giriş seviyesinden ileri seviyeye kadar dersler veren çevrimiçi bir teknoloji okuludur. YouTube kanallarında çok sayıda dersi belirli konulara ve alt başlıklara bölünmüş olarak bulabilirsiniz. Her konunun her küçük kısmı, öğrendiklerinizi pekiştirmenizi sağlayacak sınavlar ve testler içerir. Kanal ayrıca, öğrenmek istediğiniz konuyu seçtikten sonra, öğrenmenizi en üst düzeye çıkarmak için hangi dersleri takip etmeniz gerektiği konusunda size yol gösteren belirli çalma listeleri sağlamaktadır.

Treehouse topluluğunda binlerce öğrenci var ve takıldığınız bir konuda diğer öğrencilerle iletişime geçmeniz mümkündür, bu şekilde öğrenirken yalnız olmazsınız. Treehouse 200.000’den fazla aboneye ve 13.000.000’dan fazla görüntülemeye sahiptir. Kanal yaklaşık 500 videonun yanı sıra, zaman zaman canlı akış dersleri de yayınlıyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *