Resources: TED Talk – Thomas Suarez: A 12-year-old App Developer

It’s not important what your age is, to be successful and to make inspirational TED Talks.

Thomas Suarez is one of the examples in the field of computer science. Suarez was only 12 when he gave his talk to a big audience. He has developed a number of popular apps like “Bustin Jeiber,” a whack-a-mole game, and now spearheads other educational initiatives in the industry in particular, he is now using his skills to help other kids become developers.

His motivational story extends well beyond his years and shows how computer science is accessible to people from all backgrounds and at all ages. The message that we should get from the speech is that we have to be passionate for success.

Başarılı olmak ve ilham verici TED Talk’lar yapmak için yaşınızın ne olduğu önemli değil.

Thomas Suarez bunun bilgisayar bilimi alanındaki örneklerden biri. Suarez büyük bir kitleyle konuştuğunda sadece 12 yaşındaydı. Bir köstebek patlatma oyunu olan “Bustin Jeiber” gibi bir dizi popüler uygulama geliştirdi ve şimdi özellikle sektördeki diğer eğitim girişimlerine öncülük ediyor, diğer çocukların geliştirici olmasına yardımcı olmak için yeteneklerini kullanıyor.

Motivasyon öyküsü yılların çok ötesine uzanır ve bilgisayar bilimlerinin her yaştan insan için nasıl erişilebilir olduğunu gösterir. Konuşmadan almamız gereken mesaj, başarı için tutkulu olmamız gerektiğidir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *