Eye Health – Don’t forget to blink!

Considering how much time we spend time in front of computers, it is quite important how our eyes are doing, isn’t it? Even though there are some myths that say our eyes’ health only depend on our genes, the reality is that it doesn’t. There are many things we have to consider, one of them is how much time we spend in front of computers without giving any break. 

Blinking is crucial for the eye, because with every blink, your eyelids spread a fresh layer of tears across the surface of your eyes to keep them moist, comfortable and healthy. Unfortunately, people usually don’t blink their eyes as much when using digital devices or simply watching television intently. Specifically, computer use affects both blink rate (how frequently we blink) and blink completeness (whether the eyelids close completely during a blink). We normally blink about 10 to 15 times per minute. But it’s been shown that when people are working on a computer they tend to blink less than half of that amount. Also, computer use tends to cause more incomplete blinks, so the tear film is not spread across the entire cornea. This decrease in blink rate and increase in the percentage of incomplete blinks increases the risk of dry eye symptoms during computer use.

A good way to re-establish proper blinking when using a computer or any other digital device is to take a break from looking at the screen at least every 20 minutes. During these breaks, direct your gaze across the room, as far as possible, and blink fully and frequently.

Bilgisayarların önünde ne kadar zaman geçirdiğimizi göz önünde bulundurursak, gözlerimizin ne durumda olduğu oldukça önemlidir, değil mi? Gözlerimizin sağlığının sadece genlerimize bağlı olduğunu söyleyen bazı söylemler olsa da, gerçek öyle değil. Göz sağlığımız için dikkat etmemiz gereken onlarca şey var ve bunlardan biri de  ekran başında aralıksız geçirdiğimiz vakit.

Göz kırpmak göz için çok önemlidir. Çünkü göz açıp kapayınca göz kapaklarınız nemli, rahat ve sağlıklı olmaları için gözünüzün yüzeyine yeni bir gözyaşı tabakası yayar. Ancak insanlar genellikle bir dijital cihaz kullanırken veya televizyonu dikkatle izlerken neredeyse hiç gözlerini kırpmaz. Özellikle, bilgisayar kullanımı hem göz kırpma sıklığını hem de göz kırpma bütünlüğünü (göz kırpma sırasında göz kapaklarının tamamen kapanıp kapanmadığını) etkiler. Normalde gözler dakikada yaklaşık 10-15 kez kapanır. Ancak insanlar bir bilgisayarda çalışırken, bu sayının yarısından daha az göz kırpma eğiliminde oldukları gözlenmiştir. Ayrıca, bilgisayar kullanımı daha eksik göz kırpmaya sebep olur, bu nedenle gözyaşı tüm korneaya yayılmaz.

Göz kırpma oranındaki bu azalma ve eksik göz kırpma yüzdesindeki artış, bilgisayar kullanımı sırasında kuru göz riskini artırır.

Bir bilgisayar veya başka bir dijital cihaz kullanırken düzgün göz kırpmayı yeniden sağlamanın iyi bir yolu, ekrana en az 20 dakikada bir ara vermektir. Bu molalarda, bakışlarınızı olabildiğince uzağa yönlendirin ve tam şekilde ve sık sık göz kırpın.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *