Ask Alumni with Elif Erbil! Register Now!

In Ask Alumni, one of our school’s graduates joins us and talks about their experiences in school life and what they have done after graduating, and answers the students’ questions.

Elif Erbil will join us and tell us about her experiences and life after graduation. After graduating from Computer Engineering and Industrial Engineering departments at Koç University, Elif started doing her master’s degree in Informatics at Munich Technical University. Meanwhile, she worked on mobile application development during her internships. Elif is also working as a mobile app developer at a startup on healthcare called VisionHealth.

🗓 Monday, September 28th
🕖 19:00
📍Zoom (register for link)

*As per university policy, a KU email address is required for registration. However, the event will be recorded and shared, subscribe to our YouTube channel so you don’t miss it!

Ask Alumni’da, Koç Üniversitesi mezunlarından biriyle sohbet edip okul hayatında edindiği tecrübeler ve mezuniyetten sonraki yaşam hakkında bilgi edinme şansı yakalıyoruz. Daha sonra öğrencilerle birebir soru cevap şeklinde konuşmalar olacaktır.

Elif Erbil bize katılacak ve okul döneminde edindiği tecrübeleri ile birlikte mezuniyetten sonraki yaşamından bahsedecek. Elif, Koç Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerini bitirdikten sonra Münih Teknik Üniversitesi’nde Informatik yüksek lisansı yapmaya başladı. Bu sırada da stajlarında mobil uygulama geliştirme üzerine çalıştı. Elif, aynı zamanda sağlık alanında VisionHealth adlı startup’ta mobile app developer olarak çalışmakta. 

🗓 28 Eylül Pazartesi
🕖 19:00
📍Zoom (katılım bağlantısı için kaydolun)

*Üniversitemizin yönergeleri doğrultusunda, etkinliğe kayıt için bir KÜ mail adresi gerekmektedir. Ancak etkinlik kaydedilecek ve paylaşılacaktır, kaçırmamak için YouTube kanalımıza abone olun!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *