Did you know about ConnectU?

In some cases, even though one person gets all the attention and praise, there may be many others who still need as much respect and appreciation. The Winklevoss twins were two of those people. 

Originally called HarvardConnection, ConnectU was a social networking website founded by the Winklevoss twins with their classmate Divya Narendra in December 2002. The website launched on May 21, 2004. Users on ConnectU were placed in networks based upon the domain names associated with their email addresses and could add friends, send messages and update their personal profiles. 

The Winklevoss twins sued Facebook, alleging that Mark Zuckerberg briefly worked for them at ConnectU and stole part of the code from them when they were Harvard students. 

After all, Zuckerberg is still known as the founder of Facebook, still, the Winklevoss twins deserve the respect for coming up with the idea.

Bazı durumlarda, yalnızca tek bir kişi bütün ilgi ve övgüyü toplasa da, aynı değeri bir o kadar hak eden başka insanlar da olabilir. Winklevoss ikizleri bu insanlardan ikisiydi.

Başlangıçta HarvardConnection olarak adlandırılan ConnectU, Winklevoss ikizleri tarafından Aralık 2002’de sınıf arkadaşları Divya Narendra ile kurdukları bir sosyal ağ web sitesiydi. Site, 21 Mayıs 2004’te piyasaya sürüldü. ConnectU kullanıcıları, e-posta adresleriyle ilişkili alan adlarına dayalı ağlara yerleştirildi. Arkadaş ekleyebilir, mesaj gönderebilir ve kişisel profillerini güncelleyebiliyorlardı.

Winklevoss ikizleri Facebook’a dava açtı ve Mark Zuckerberg’in kendileri için kısa bir süre ConnectU’da çalıştığını ve Harvard öğrencileri iken kodun bir kısmını çaldığını iddia etti.

Sonuçta, Zuckerberg hala Facebook’un kurucusu olarak biliniyor, ama yine de Winklevoss ikizleri Facebook’un fikir sahipleri olarak saygıyı hak ediyor.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *