Ask Alumni: Oğuzhan Kadaifçiler

Register now – link in bio! Leave your questions in the comments!

In Ask Alumni, one of our school’s graduates joins us and talks about their experiences in school life and what they have done after graduating, and answers the students’ questions.

This time in Ask Alumni, Oğuzhan Kadaifçiler will be our guest and talk about his experiences and his life after graduation. After graduating from Computer Engineering and Psychology departments with quite a performance, he started his master’s degree in Informatics in TUM, Germany. He is the Co-Founder and Developer at Presidents App and SentireAI App. He also has experience as a Software Engineer at Valensas.

🗓 Wednesday, 30th December

🕘 21:00

📍Zoom (register for link)

*As per university policy, a KU email address is required for registration. 

Ask Alumni’da, Koç Üniversitesi mezunlarından biriyle sohbet edip okul hayatında edindiği tecrübeler ve mezuniyetten sonraki yaşam hakkında bilgi edinme şansı yakalıyoruz. Daha sonra öğrencilerle birebir soru cevap şeklinde konuşmalar olacaktır.

Bu Ask Alumni etkinliğimizde Oğuzhan Kadaifçiler konuğumuz olacak ve mezuniyet sonrası deneyimlerini ve hayatını anlatacak. Bilgisayar Mühendisliği ve Psikoloji bölümlerinden oldukça başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra Almanya’da TUM’de Enformatik alanında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Oğuzhan Kadaifçiler’in aynı zamanda Valensas’da Yazılım Mühendisi olarak ve Presidents da deneyimi var.

🗓 30 Aralık Çarşamba

🕘 21:00

📍Zoom (katılım bağlantısı için kaydolun)

*Üniversitemizin yönergeleri doğrultusunda, etkinliğe kayıt için bir KÜ mail adresi gerekmektedir.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *