Ask Alumni: Yılmazcan Özyurt

In Ask Alumni, one of our school’s graduates joins us and talks about their experiences in school life and what they have done after graduating, and answers the students’ questions.

This time in Ask Alumni, Yılmazcan Özyurt will be our guest and talk about his experiences and his life after graduation. After graduating from Computer Engineering and Industrial Engineering departments with quite a performance, he started his master’s degree in Computer Science in ETH Zurich, Switzerland. He is also working as a part-time Machine Learning Engineer at Migraine.AI.

🗓 Monday, 26th of October
🕘 21:00
📍Zoom (register for link)

*As per university policy, a KU email address is required for registration. However, the event will be recorded and shared, subscribe to our YouTube channel so you don’t miss it!


Ask Alumni’da, Koç Üniversitesi mezunlarından biriyle sohbet edip okul hayatında edindiği tecrübeler ve mezuniyetten sonraki yaşam hakkında bilgi edinme şansı yakalıyoruz. Daha sonra öğrencilerle birebir soru cevap şeklinde konuşmalar olacaktır.

Bu sefer Yılmazcan Özyurt konuğumuz olacak ve mezuniyet sonrası deneyimlerini ve hayatını anlatacak. Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden oldukça başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra İsviçre’nin Zürih şehrinde ETH’de Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisans eğitimine başladı. Yılmazcan Özyurt aynı zamanda Migraine.AI’de yarı zamanlı Makine Öğrenimi Mühendisi olarak çalışıyor.

🗓 26 Ekim Pazartesi
🕘 21:00
📍Zoom (katılım bağlantısı için kaydolun)

*Üniversitemizin yönergeleri doğrultusunda, etkinliğe kayıt için bir KÜ mail adresi gerekmektedir. Ancak etkinlik kaydedilecek ve paylaşılacaktır, kaçırmamak için YouTube kanalımıza abone olun!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *