Ask Alumni: Meriç Melike Softa

In Ask Alumni, one of our school’s graduates joins us and talks about their experiences in school life and what they have done after graduating, and answers the students’ questions.

Meriç Melike Softa will join us and tell us about her experiences and life after graduation. After graduating from Computer Engineering and Chemical & Biological Engineering departments at Koç University, Meriç co-founded the company “Envanterium” to reinvent the highly manual and cumbersome stock-taking operations for retail companies. Now, she is managing a 4-person software team in Envaterium. Meriç is also working remotely as a full stack developer at a startup called Bunq.

🗓 Friday, 9th October
🕘 21:00
📍Zoom (register for link)

*As per university policy, a KU email address is required for registration. However, the event will be recorded and shared, subscribe to our YouTube channel so you don’t miss it!

Ask Alumni’da, Koç Üniversitesi mezunlarından biriyle sohbet edip okul hayatında edindiği tecrübeler ve mezuniyetten sonraki yaşam hakkında bilgi edinme şansı yakalıyoruz. Daha sonra öğrencilerle birebir soru cevap şeklinde konuşmalar olacaktır.

Meriç Melike Softa bize katılacak ve okul döneminde edindiği tecrübeleri ile birlikte mezuniyetten sonraki yaşamından bahsedecek. Meriç, Koç Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği ve Kimya & Biyoloji Mühendisliği bölümlerini bitirdikten sonra perakende şirketleri için manuel stok tutma işlemlerini geliştirmek amacıyla “Envanterium” şirketini kurdu. Şimdi Envaterium’da 4 kişilik bir yazılım ekibini yönetiyor. Meriç ayrıca Bunq adlı bir girişimde uzaktan fullstack geliştirici olarak çalışıyor.

🗓 9 Ekim Cuma
🕘 21:00
📍Zoom (katılım bağlantısı için kaydolun)

*Üniversitemizin yönergeleri doğrultusunda, etkinliğe kayıt için bir KÜ mail adresi gerekmektedir. Ancak etkinlik kaydedilecek ve paylaşılacaktır, kaçırmamak için YouTube kanalımıza abone olun!


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *